Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Remontując ją, zwracamy dużą uwagę na odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia sprzętu czy szafek. Często jednak zapominamy, że kluczowe jest również oświetlenie do kuchni. Nie chodzi tylko o to, jak rozmieszczone będą źródła światła i na jakie lampy się zdecydujemy. Bardzo ważne jest również to, jaką barwę światła do kuchni wybierzemy. Kolor światła wpłynie bowiem na odbiór aranżacji pomieszczenia oraz na to, jak będzie nam się je użytkować. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy czy lepiej w kuchni sprawdzi się światło zimne, czy ciepłe.

Czym jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa ma za zadanie określić, jak ciepłe jest dane źródło światła. Nie chodzi o ciepło, które wytwarza a o barwę światła. Wartość tę wyraża się w Kelwinach. Im jest ona wyższa, tym mamy bardziej zimne światło i wizualnie bielsze. Z kolei niższe wartości oznaczają barwę ciepłą, bardziej żółtą. Przykładowo płomień świeczki ma 1500 K, standardowa żarówka 2600-2700 K, halogeny 2700-3000 K, a światło dzienne 5500-7000 K. Zakłada się, że granicą jest 3300 K, poniżej tej wartości mówimy o ciepłym świetle, a powyżej o zimnym. W niektórych źródłach znajdziemy jeszcze wyodrębnienie na neutralne światło i ma ono wtedy ok. 4000 K. Współczesne światło LED występuje w każdej temperaturze barwowej. Dzięki temu łatwo jest nam dopasować żarówki do poszczególnych celów, pomieszczeń czy upodobań.

Światło zimne – do jakich pomieszczeń się sprawdzi?

O świetle zimnym mówi się, że jest ono najlepsze na oświetlenie robocze. Ma pewne właściwości pobudzające, dlatego najczęściej spotkamy je w biurach, siedzibach firm i instytucjach. To, jakie wybrać światło do pracowni czy firm jest o tyle istotna, że brak odpowiedniej barwy światła może przekłamywać odcienie innych przedmiotów. Co za tym idzie, jeśli w pracy istotne jest dokładne odzwierciedlenie barw, np. jest to pracowania malarska, lakiernia etc. to należy postawić na żarówki z wysoką temperaturą barwową. W takich sytuacjach konieczne będzie również zwrócenie uwagi na współczynnik oddawania barw żarówki, by nie zmieniały naturalnego wyglądu odcieni przedmiotów.

Światło ciepłe – gdzie najlepiej je stosować?

W przeciwieństwie do zimnej barwy światła, ta ciepła stwarza idealne warunki do relaksu i odpoczynku. Nie męczy naszego wzroku, jest delikatna i miła w odbiorze. Najczęściej barwę światła ciepłą spotkamy więc w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych czy gościnnych. Jest to najlepsza barwa światła do pomieszczeń rekreacyjnych. Niezależnie jednak, czy postawimy na światło ciepłe, czy zimne, zadbajmy, by ono nie było zbyt intensywne i nie migotało. Takie źródło światła byłoby szkodliwe dla naszych oczu.

Światło do kuchni – ciepłe czy zimne wybrać?

Oświetlenie kuchni jest jedną z najistotniejszych kwestii jeśli chodzi o jej funkcjonalność. Pomieszczenie to bowiem spełnia zarówno rolę techniczną (w miejscach przyrządzania posiłków), jak również wspólnego spędzania czasu (przy ich konsumowaniu). Bardzo często więc stajemy przed dylematem, jaką barwę światła wybrać do kuchni – ciepłą, zimną a może neutralną? Problem jest bardziej złożony, ponieważ wybór barwy światła w kuchni musimy dopasować do:

  • stylu kuchni,
  • wielkości pomieszczenia,
  • obecności lub braku okna,
  • kolorystyki wnętrza,
  • rodzaju i barwy zabudowy kuchennej,
  • tego czy jest to pomieszczenie zamknięte czy otwarte na salon.

Gdzie w kuchni sprawdzi się ciepła barwa światła?

Jak już wspomnieliśmy, wybór barwy światła do kuchni jest kluczowy dla stworzenia funkcjonalnego i bezpiecznego wnętrza. Ciepłe światło LED jest idealne do niewielkich pomieszczeń. Jeśli zależy nam na przytulnej atmosferze w kuchni, bardzo domowym jej charakterze, to z pewnością światło o barwie ciepłej będzie doskonałym wyborem. W kuchni warto postawić na tę temperaturę barwową szczególnie, jeśli mamy pomieszczenie retro, otwarte na salon czy eklektyczne.

Barwa neutralna światła kuchennego – w jakich miejscach ją wybrać?

Odpowiednie oświetlenie centralne LED do kuchni może zadecydować o wygodzie korzystania z niej. Neutralna barwa światła sprawdzi się jako oświetlenie główne w naszej kuchni. Jest to forma kompromisu pomiędzy tym czy światło ciepłe, czy zimne do kuchni jest najlepsze. Dobrze prezentować się będzie zarówno w małej kuchni, jak i tej o większej powierzchni. Światło o neutralnej barwie jest uniwersalne i nie za ostre dla naszych oczu. Równocześnie jest zbliżone do światła dziennego.

Mocne i zimne światło w kuchni – czy ma rację bytu?

Wybierając oświetlenie do kuchni, należy pamiętać, że w nowoczesnych kuchniach najlepiej zaprezentuje się zimne światło. Jest ono bardzo jasne i białe. Polecamy wykorzystywać je  w okolicy blatów roboczych, ponieważ pomoże w bezpiecznym przygotowywaniu potraw. Dobierając barwę światła do pomieszczenia kierujmy się jego przeznaczeniem. Na przykład nad wyspą kuchenną dobrym wyborem będzie światło zimne.