W święta baw się światłem! Jak wykorzystać oświetlenie w świątecznych aranżacjach dekoracyjnych?

gru 2, 2022 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Jak wiadomo, za pomocą światła możliwe staje się odmienienie aranżacji, dlatego warto mieć to na uwadze przy wyborze oświetlenia świątecznego. Umiejętnie dobrane pozwala na wprowadzenie nastrojowego klimatu do pomieszczeń. Można wobec tego stworzyć odpowiednią atmosferę, to samo dotyczy oczywiście rozmaitych dekoracji. Źródłem światła może być także kominek, który przyjemnie grzeje, a obserwowanie drewna trawionego przez ogień działa wręcz relaksująco. Skłania do refleksji, pozwala się wyciszyć. Dobrze dobrane oświetlenie wprowadzi do pomieszczenia przytulność, która jest tak bardzo pożądana w okresie świątecznym. 

Jakie wybrać oświetlenie świąteczne w domu?

Z okazji świąt przystraja się przede wszystkim choinkę, nie może zabraknąć na niej oczywiście kolorowych światełek. Warto jednak nie ograniczać się wyłącznie do drzewka bożonarodzeniowego. Za pomocą odpowiedniego oświetlenia możliwe staje się wprowadzenie pożądanego nastroju z okazji zbliżających się świąt. Można zrobić to już z wyprzedzeniem, po czym zachować dekoracje przez kilka dni po Bożym Narodzeniu. U wielu osób ozdoby świąteczne nie znikają aż do trzech króli. Lampki pojawiają się na girlandach, stroikach, oknach. Jedynym ograniczeniem będzie własną kreatywność, bo możliwość jest multum. Dostępne są nawet świąteczne drzewka z gałązkami zakończonymi światełkami LED. Stanowią one praktyczne dekoracje. Światełka ledowe to rozwiązanie ekonomiczne, można liczyć na mnogość kolorów.

Świetny efekt można uzyskać nawet po ułożenie światełek LED do szklanego naczynia. W ten sposób powstanie efektowna lampa. Przydadzą się także dekoracyjne stroiki, szklane patery na nóżkach, wszystkie mogą stać się świetlnymi kulami. Jeśli ktoś szuka oryginalnego oświetlenia, to warto poeksperymentować. Obecnie dostępne są przeróżne lampki dekoracyjne, które powstały z myślą o świętach. Można rozwiesić w pomieszczeniach sznury ze światełkami, zapewniają one ogromne możliwości aranżacyjne. Lampki mogą mieć kształty płatków śniegu, lodowych sopli, gwiazd. Można nawet wybrać barwę światła, ciepłą lub chłodną. Na święta najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście ciepłe zabarwienie, który dodaje optycznie przytulności i zapewnia przyjemny blask w pomieszczeniach. 

Jak oświetlić wnętrze na święta? 

Rewelacyjnym oświetleniem świątecznym są między innymi przyjemne w dotyku lampki cotton balls. Mają one szerokie zastosowanie, można z nich wyczarować rozmaite dekoracje. Kolorowe kule na sznurku prezentują się bardzo efektownie. Zapewniają ciepłe, miękkie światło, co idealnie sprawdza się z okazji świąt bożonarodzeniowych. Można przebierać w kolorach, ale na szczególną uwagę zasługuje modele białe, złote i beżowe. Wspaniałą opcją będą także cotton balls w barwach charakterystycznych dla świąt, czyli przykładowo w wersji rubinowej i szmaragdowej. Jeśli ktoś szuka ciekawego sposobu na rozświetlenie pomieszczeń na Boże Narodzenie, to może zastanowić się nad papierowymi lampionami. Na szczególną uwagę zasługują modele ażurowe, w kształcie gwiazd. Świetnie wyglądają w towarzystwie lampek dekoracyjnych na sznurku.

Efektowne oświetlenie świąteczne

Godne uwagi są kurtyny świetlne, które można powiesić przykładowo na oknach. Za ich pomocą możliwe staje się wprowadzenie kameralnego klimatu do pomieszczeń. Nie można zapomnieć także o świecach. Sklepowe półki uginają się pod ich naporem w okresie świątecznym. Można przebierać w kolorach, rozmiarach, zapachach. Wspaniale sprawdzą się na stołach, kominku, parapecie. Poruszające się płomienie tworzą przyjemną atmosferę, można także liczyć na przytulność i dodatkowe źródło ciepła. Nie ma problemu ze znalezieniem świec z motywem świątecznym. Można także zdecydować się na piękne stroiki ze świecami, co będzie praktyczną dekoracją. Nawet niewielkie tea lighty są mile widziane. Można je włożyć przykładowo do wazonów i słoików. Wysokie i wąskie świece mogą zostać wyeksponowane w świecznikach lub kandelabrach.  

Świąteczne oświetlenie dekoracyjne w domowych wnętrzach

Jeśli w domu ma zapanować miła atmosfera, to warto przyozdobić wnętrza uroczymi latarenkami. Szklane lampiony także są mile widziane. Można do nich włożyć przykładowo małe świeczki o zapachu pieczonych jabłek, cynamonu, pierników, ciastek. Aromat będzie ulatniał się podczas spalania knota. Za pomocą lamp stalowych i kinkietów ściennych także można stworzyć kameralny klimat z okazji świąt bożonarodzeniowych. Warto postawić na eleganckie modele na smukłych nóżkach na komodzie po to, aby za ich pomocą oświetlić znajdujące się na dole dekoracje świąteczne. Lampy będą mile widziane także na kominku, konsoli i stoliku. Za pomocą kurtyny świetlnej można uzyskać wspaniały efekt. Najlepszym rozwiązaniem będzie łączenie różnych źródeł światła. Warto wobec tego zdecydować się na lampy sufitowe, podłogowe i stołowe. Lampki dekoracyjne można zawiesić przy karniszu. Mile widziane będą także na wezgłowiu łóżka małżeńskiego, to samo dotyczy poręczy schodów.

Podsumowując, jako oświetlenie świąteczne idealnie sprawdzają się:

  •   Cotton balls,
  •   Latarenki,
  •   Lampiony,
  •   Taśmy led,
  •   Świece,
  •   Kolorowe światełka led.
Przeczytaj poprzedni wpis:
jakie lampy z naturalnych materiałów wybrać
Lampy z naturalnych materiałów do salonu – wnętrze też może być eko!

Zamknij