Zewnętrzne oświetlenie – jak efektownie podkreślić nasz dom po zmroku?

Mar 1, 2019 | Światło w życiu | 0 komentarzy

Ukończenie budowy i remontu domu jednorodzinnego to długo wyczekiwany czas przez wszystkich. Późniejsze oglądanie efektu końcowego jest dla całej rodziny, a przede wszystkim dla głowy domu powodem do dumy i ogromną radością. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak jeszcze bardziej podkreślić jego piękno i wykonanie zarówno podczas dnia jak i nocy. Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego to jeden z ostatnich elementów podczas urządzania nowego miejsca, warto jednak pamiętać o tym, ponieważ doda to naszemu budynkowi ogromnego efektu po zmroku.

Oświetlenie domu od dołu – walor praktyczny

Pierwsze i podstawowe pytanie pojawiające się podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego to przede wszystkim: GDZIE? Gdzie umieścić dodatkowe lampy i w którym miejscu je zamontować? Należy w tym momencie wziąć pod uwagę walor praktyczny oświetlenia, ponieważ po zmroku to ono będzie pomagać nam przemieszczać się wokół budynku lub wskazywać drogę wjazdu do domu kiedy będzie już ciemno. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się oświetlenie domu od dołu, które pomoże nam przykładowo podczas wjazdu samochodem do garażu po zmroku. Oświetlenie ścieżek w ogrodzie powinno również być dokładnie zaplanowane, tak aby nie powstały między nimi dłuższe, ciemne przestrzenie wyglądające nieestetycznie.

Oświetlenie zewnętrzne domu na schodach – o czym warto pamiętać ?

To sprawa nie tyle dekoracyjna, ale praktyczna. Zewnętrzne schody po zmroku mogą powodować wiele problemów z przejściem, a w najgorszym wypadku mogą przyczynić się do złamania i uszkodzenia nogi. Dlatego oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego należy przede wszystkim być dobrze ulokowane przy schodach. Lampy powinny oświetlać każdy stopień i być tak umiejscowione przy ścianie schodów, aby nie było ich ani za dużo, ani za mało, ponieważ psuje to całościowy efekt oświetlenia domu. Założenie lamp w ścianie zabiera mniej miejsca i wygląda o wiele bardziej efektywnie. Oświetlenie każdego stopnia jest zdecydowanie bardziej praktyczne niż oświetlenie całości schodów.

Oświetlenie zewnętrzne domu – kinkiety

Kinkiety zewnętrze to od wielu, wielu lat sposób na udekorowanie budynku od zewnątrz. Ten sprawdzony przez lata pomysł nie wychodzi z mody, ponieważ zawsze możemy tak dobrać kinkiety, aby pasowały do wystroju naszego domu i wyglądały nowocześnie oraz elegancko. Zawieszamy je zazwyczaj na wysokości 1,80m chociaż w przypadku urządzania oświetlenia zewnętrznego możemy je zawiesić na wysokości 2,00m Kinkiety dla oświetlenia zewnętrznego domu jednorodzinnego wybieramy, jeśli zależy nam na:

  • dodatkowym źródle światła
  • na pięknym oświetleniu dekoracyjnym
  • na oświetleniu funkcjonalnym i praktycznym, które nie zajmuje dużo naszego miejsca.

Oświetlenie zewnętrzne domu led z czujnikiem ruchu – zalety

Tego typu oświetlenie to dobry sposób na zaoszczędzenie zarówno pieniędzy jak i kosztów. Lampy wykorzystujące nowoczesną technologię LED działają przy niskim koszcie zużycia energii oraz zapewniają bezpieczeństwo i praktyczne oświetlenie okolic przydomowych, ponieważ jest to oświetlenie włączające się tylko i wyłącznie, kiedy ktoś znajduje się w pobliżu. Obecnie oświetlenie zewnętrzne domu led z czujnikiem ruchu jest tak  przystosowane do użytkowania, że klienci sami mogą ustalać natężenie światła, regulację, a także odległości padania jego oświecenia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ goście, którzy przychodzą do nas wieczorem mają zapewnione bezpieczne wejście i wyjście z naszego domu, a my nie musimy pamiętać o ciągłym ,,zapalaniu” światła.  

Sterowanie z kanapy, czyli oświetlenie domu na pilota  

Podobnie jak w przypadku rozwiązania z oświetleniem ledowym i tutaj możemy powiedzieć, że jest to sposób dostosowany do naszej wygody. Nie musimy się trudzić wstawaniem do włącznika, ponieważ z perspektywy siedzenia na kanapie możemy sterować całym oświetleniem zewnętrznym do domu na pilota. Jest to rozwiązanie przydatne szczególnie zimową porą, kiedy na zewnątrz jest zimno, a aura panująca wokół nie sprzyja częstemu wychodzeniu na dwór. Dodatkowo można znaleźć jeszcze jedno zastosowanie takiego typu oświetlenia. Podczas przyjazdu samochodem do domu wieczorowa porą nie musimy wychodzić z samochodu i zapalać światła, tylko wystarczy włączyć wszystko z perspektywy siedzenia za kółkiem, na czym również zyskujemy czas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
lampy do salonu z aneksem kuchennym
Jak dobrać moc żarówki i barwę światła do poszczególnych typów pomieszczeń?

Zamknij