Inteligentne oświetlenie w pokoju dziecka – jak zapewnić mu optymalne miejsce do funkcjonowania?

cze 15, 2021 | Inteligentne oświetlenie, Światło w życiu | 0 komentarzy

Każdy rodzic zawsze stara się zrobić dla swojego dziecka wszystko jak najlepiej. Odnosi się to do różnych kwestii – zarówno tych poważnych, jak i z pozoru bardziej błahych. Jednym z ważniejszych zadań jest zadbanie o komfort dziecka i wygodę codziennego funkcjonowania. Dowiedz się, jak wykorzystać sposób na inteligentne oświetlenie pokoju dziecięcego i zapewnij maluchom właściwe miejsce do szybkiego rozwoju!

Jak ważne jest oświetlenie w pokoju dziecka?

Urządzanie pokoju dziecka jest jednym z ważniejszych zadań każdego rodzica. Trzeba bowiem w tym przypadku zadbać o to, aby z jednej strony pociecha była bezpieczna, z drugiej natomiast – żeby dobrze się jej funkcjonowało w danym pomieszczeniu.

Jednym z ważniejszych aspektów – niezależnie od dokładnego wieku danego dziecka – jest zadbanie o obecność odpowiedniego oświetlenia w pokoju pociechy. Jest to istotne na każdym etapie rozwoju. Pomaga nie tylko w nauce, ale również sprawia, że zabawa jest bardziej komfortowa, a samodzielne zasypianie znacznie łatwiejsze.

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Definicji inteligentnego oświetlenia jest wiele. Często jako takie określamy lampy, które da się sterować aplikacją na telefonie lub pilotem. Taki rodzaj lamp jest dobry dla osób, które lubią nowinki technologiczne. Oczywiście każdy może zdecydować się na takie rozwiązanie, jednak przed podjęciem decyzji warto sobie zadać pytanie: czy rzeczywiście jest mi to potrzebne? 

My, jako inteligentne oświetlenie, chcemy wyróżnić jeszcze jeden jego rodzaj – lampy ledowe. Wybór tej opcji zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ z jednej strony świetnie się prezentuje, z drugiej natomiast, jest energooszczędny i zazwyczaj wielofunkcyjny.

Inteligentne oświetlenie może być również rozumiane jako mądre i przemyślane rozmieszczenie poszczególnych jego elementów. Często jest to również kwestia zastosowania niecodziennych rozwiązań, które jednak znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Na jakie elementy inteligentnego oświetlenia warto się zdecydować do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym powinniśmy w szczególności zadbać o odpowiednią ilość światła. Jeśli decydujemy się na zastosowanie inteligentnego oświetlenia lub mądrego rozmieszczenia poszczególnych jego elementów, warto zainspirować się kilkoma wskazanymi przez nas propozycjami.

Inteligentne rozmieszczenie oświetlenia, czyli montaż kinkietu ściennego

Jedną z pierwszych propozycji, jakie chcemy przedstawić, jest pomysł na montaż kinkietu ściennego w pokoju dziecka. Niektórzy z pewnością w tym momencie uznają, że jest to kompletnie zbędny wydatek. Jednak według nas jest to błędne myślenie.

Kinkiet wbrew pozorom jest bardzo przydatny – zwłaszcza jeśli zostanie zamontowany przy łóżku, a wybór padnie na taki z możliwością regulacji pozycji. Dzięki temu możliwe będzie wygodne czytanie książek – np. lektur przez starsze dzieci. Może się to okazać przydatne również dla samych rodziców, ponieważ wieczorne czytanie bajek swoim pociechom będzie w tym przypadku znacznie łatwiejsze.

Oświetlenie sufitowe w postaci kierunkowych lamp

Kolejnym rodzajem oświetlenia, które powinno znaleźć się w pokoju dziecięcym, są lampy sufitowe. Inteligentnym, trafnym i przemyślanym wyborem okażą się lampy, posiadające kilka ruchomych ramion lub główek. Dzięki temu możliwe będzie ustawienie kąta padania światła w wielu kierunkach, oświetlając tym samym poszczególne części pokoju. W ten sposób łatwo uzyskać efekt wyróżnienia kilku stref w pomieszczeniu – np. strefy odpoczynku, zabaw czy nauki.

Jeden z elementów inteligentnego oświetlenia – przypodłogowa listwa LED

Ostatnią propozycją, o której chcielibyśmy dziś wspomnieć, jest montaż przy podłodze listwy LED. Zazwyczaj tego rodzaju inteligentne oświetlenie ma możliwość wyboru barwy światła, która nie ogranicza się do białej i żółtej. Można ustawić światło niebieskie, różowe czy zielone. Taki pomysł nie wszędzie się sprawdzi, jednak w pokoju dziecięcym niewątpliwie będzie to strzał w dziesiątkę! Rozwiązanie to będzie urozmaiceniem codziennych zabaw, a także sposobem na przeniesienie się w świat opowiadanej bajki.

Jaka barwa światła w inteligentnym oświetleniu sprawdzi się w dziecięcym pokoju?

Mówiąc o barwie światła, mamy zazwyczaj na myśli dwa podstawowe, najczęściej spotykane kolory: żółty i biały. Nawiązuje to również bezpośrednio do temperatury oświetlenia. Barwa biała uznawana jest za zimną, żółta z kolei – za ciepłą.  

Wybierając kolor żarówek do inteligentnego oświetlenia w pokoju dziecka, warto zadać sobie pytanie, z którym wariantem pociecha będzie się lepiej czuła. Za przyjemniejsze uznawane jest światło żółte, które ociepla pomieszczenie i sprawia, że jest bardziej przytulne. Biała z kolei pobudza i motywuje do działania. Wybór z pozoru nie jest łatwy, ale czasami wystarczy postawić na konsultację z pociechą. Warto zapytać, jaka jest opinia dziecka – oczywiście pod warunkiem, że jest ono już na tyle duże. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
5 ciekawostek o świetle LED
5 ciekawostek o oświetleniu ledowym, o których nie miałeś pojęcia!

Zamknij